fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Toruń. Włocławek. 35 lat samorządu terytorialnego

W maju 1990 roku Polacy po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej mogli w pełni wolny sposób zadecydować o przyszłości swoich małych ojczyzn. Był to moment przełomowy – początek samorządu terytorialnego w Polsce, który z biegiem lat stał się filarem lokalnej demokracji i rozwoju.

Przez 35 lat mieszkańcy miast i wsi w całym kraju wybierali swoje władze lokalne i krok po kroku uczyli się, jak skutecznie zarządzać wspólnymi sprawami. Samorządy zdały ten egzamin celująco – polskie regiony przeżyły w tym czasie bezprecedensowy skok cywilizacyjny, a miasta i gminy zmieniły się nie do poznania, a Polacy cenią samorządy bardziej niż władze centralne. Dzięki samorządom obywatele otrzymali realne narzędzia do wpływania na swoje otoczenie – to jedna z najważniejszych zmian po 1989 roku.

W Kujawsko-Pomorskiem, jednym z 16 polskich województw, funkcjonują 144 gminy oraz 23 powiaty (w tym 4 powiaty grodzkie – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz).

Do świętowania rocznicy włączyli się dziś samorządowcy w Toruniu i Włocławku, gdzie odbyły się sesje rad miast. Przed kilkoma dniami, 23 maja w Kowalu, odbyło się Regionalne Forum Samorządowe.

rad torun2   rada wloclawek

W obchodach 35. rocznicy istnienia samorządu terytorialnego w Polsce najważniejsze jest podkreślenie roli obywateli w kształtowaniu lokalnej wspólnoty i znaczenia decentralizacji w budowaniu nowoczesnego państwa. To okazja do przypomnienia, że samorząd to przestrzeń najbliższa mieszkańcom – miejsce, gdzie decyzje mają realny wpływ na codzienne życie. Rocznica ta skłania także do refleksji nad osiągnięciami ostatnich dekad: rozwojem infrastruktury, kultury, edukacji i usług publicznych, które dzięki samorządom stają się coraz bardziej dostępne i dopasowane do lokalnych potrzeb. To również moment, by spojrzeć w przyszłość – wzmacniać dialog społeczny, aktywizować młodych i budować jeszcze silniejsze, demokratyczne wspólnoty lokalne.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Toruniu, podkreślając, że 35 lat samorządności, to czas dobrze wykorzystany uhonorowano wyróżniających się i długoletnich samorządowców medalami „Za zasługi dla Miasta Torunia”. Z uroczystymi słowami gratulacji i podziękowań wystąpił przed zebranymi Piotr Hemmerling – I wicewojewoda kujawsko-pomorski, lider Nowej Lewicy.

 – Dziękujemy wszystkim, którzy pełniąc funkcje radnych, prezydentów, burmistrzów, wójtów, urzędników i pracowników jednostek organizacyjnych przez lata z zaangażowaniem budują lokalną wspólnotę, dbając o rozwój naszego miasta, jakość życia mieszkańców oraz o zachowanie dziedzictwa kulturowego i społecznego.

Życzymy Państwu dalszej satysfakcji z pracy na rzecz samorządu terytorialnego, niegasnącego entuzjazmu, odwagi w podejmowaniu decyzji oraz poczucia sprawczości, które stanowi esencję dobrze pojętej służby publicznej. Niech każdy dzień przynosi powody do dumy, a wspólna praca owocuje zaufaniem i wdzięcznością mieszkańców – takie przesłanie do samorządowców skierowali Łukasz Walkusz – przewodniczący toruńskiej Rady Miasta i Paweł Gulewski – prezydent Torunia.

il20250527 913942243 xlarge   wystaWA toruun

– Dzisiaj miałem zaszczyt uczestniczyć w sesji Rady Miasta Włocławek oraz w uroczystej sesji Rady Miasta Toruń, upamiętniających 35-lecie samorządu terytorialnego. To wyjątkowy moment w historii naszej demokracji i świadectwo siły społeczności lokalnych – napisał poseł lewicy Piotr Kowal. To święto lokalnej wspólnoty, czyli wszystkich, którzy każdego dnia działają na rzecz swoich gmin, miast i regionów – radnych, prezydentów, burmistrzów, wójtów, sołtysów, pracowników samorządowych oraz obywateli, którym zależy na miejscu, w którym żyją. To właśnie oni tworzą Polskę lokalną – bliską ludziom, autentyczną i zaangażowaną. Z tej okazji składam wszystkim zaangażowanym w życie samorządu najserdeczniejsze życzenia – wytrwałości, siły i satysfakcji z pracy dla dobra wspólnego.

Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego z okazji rocznicy otwarto wystawę okolicznościową, pt. „35 lat samorządnego Torunia”.

Sesja Rady Miasta Bydgoszczy odbędzie się jutro, 28 maja 2025 r.

Tymczasem wspomnieć można wyniki dorocznego rankingu "Happy City Index" brytyjskiego Institute for Quality of Life. Jego celem jest analiza poziomu szczęścia mieszkańców miast na całym świecie. W pierwszej 200 znalazła się Bydgoszcz. Najwyżej 122. miejsce przypadło Gdyni z wynikiem 683 punktów. Na miejscu 132. uplasował się Białystok z notą 671 punktów. Trzecie miejsce to Gdańsk, który zdobył 648 punktów. Kolejne lokaty zajęły: Kraków (147), Lublin (155), Bydgoszcz (161), Warszawa (175), Sopot (180) i Częstochowa (189).

Bydgoszcz najwięcej punktów otrzymała w kategorii Citizens (154) – co jest drugim najwyższym wynikiem wśród polskich miast – czytamy na portalu www.bydgoszcz.pl. W tej kategorii ocenia się poziom edukacji, aktywność obywatelską, kreatywność i innowacje mieszkańców oraz poziom kultury. Bydgoszcz dostała również 125 punktów za jakość ochrony zdrowia, 80 za ekonomię, 65 za mobilność i 34 za ochronę środowiska.

"Happy City Index" to zestawienie 200 najszczęśliwszych miast na świecie. Powstaje na podstawie analizy zarządzania miastem, dbałości o środowisko, mobilności, rozwoju ekonomicznego, polityki społecznej oraz poziomu opieki zdrowotnej i warunków życia mieszkańców.  Sukces Bydgoszczy to niewątpliwa zasługa samorządu!

Opr. nim, 27 maja 2025 r.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem